FAQ

Základní informace o zkouškách a soutěžích pasení

Zkouška NHAT nahradí národní zkoušku vloh ZVOP v roce 2017. V roce 2016 budou vytvořeny podmínky pro realizaci zkoušky a řádně proškoleni rozhodčí.
Zkouška ZVOP bude v roce 2017 nahrazena mezinárodní zkouškou NHAT. V roce 2016 budou vytvořeny podmínky pro realizaci zkoušky a řádně proškoleni rozhodčí.
Podmínky: Pokud pes úspěšně absolvuje pracovní test HWT (získá 60% bodů a více) může požádat o tzv. pracovní certifikát. Po předložení tohoto certifikátu na výstavě může být pes zařazen do pracovní třídy.

Pracovní certifikáty vydává: Anna Čechová z Kynologické jednoty ČR. Je jí třeba poslat osvědčení o vykonané zkoušce, kopii PP a 100,- Kč.

Kontakt: Anna Čechová, U Hvězdárny 968, 337 01 Rokycany, cechova.an@tiscali.cz, 371 723 429, 732 729 212.

Směrnice o certifikátech: je platná od 1.7.2010 ZDE , včetně přílohy č. 7 pro pasení.
Účast kastrovaných psů, kryptorchidů i monorchidů je povolena, nemohou ale získat tituly CACT a CACITR.
  • Titul Mistr ČR může získat jen jeden pes s PP FCI, zapsaný v PK ČMKU jen jednoho z plemen, uvedených v příloze FCI řádu pasení, tedy jeden v CS a jeden v TS. Majitelem psa musí být osoba s platným občanstvím v ČR.
  • Titul CACT (národní) a CACITR (mezinárodní) může získat jen pes s PP FCI a výsledkem VD na výstavě CAC a vyšší. Pokud pes podmínky nesplňuje, může se soutěže zúčastnit, ale nemůže získat titul.
  • Titul CACT, resp. ResCACT, je udělován jen psovi (bez rozdílu pohlaví) s FCI průkazem původu a každého plemene, uvedeného v příloze FCI řádu pasení. Titul CACITR, resp. ResCACITR, jen psovi (bez rozdílu pohlaví) s FCI průkazem původu a s výsledkem VD na výstavě vyššího typu, a to jen jednomu z plemen, uvedených v příloze FCI řádu pasení.
  • Titul Res. CACT může rozhodčí udělit v každém plemeni jedincům, kteří se v soutěži umístili na 2. místě a získali známku nejméně velmi dobře. Titul CACT a Res. CACT se může udělit i jedincům, kteří již titul Šampión práce mají. Ocenění Res. CACT doložené kartičkou lze použít jako CACT v tom případě, že pes/fena, který na soutěži/zkouškách získal čekatelství CACT, měl v době udělení čekatelství Res. CACT již přiznán titul Šampión práce ČR. Obdobné je to u titulu Res. CACITR a jeho uplatnění pro získání titulu Mezinárodní šampión práce.

Sheepherding Commission KJ-CR